top of page

Acerca de

20200228_072657.jpg

גחליליות

גחליליות, ליווי רוחני ללידה שקטה, הפסקות הריון ואובדן הריון

אם עברת לידה שקטה או אבדן או הפסקת הריון, אנו מכרות בכאב העצום שלך ושל משפחתך, ומבקשות זמן ורכות עבורכם.

 

איך נולד מיזם גחליליות?

במשך שנה היתה לי הזכות להיפגש עם נשים ובני זוגן במחלקות הנשים השונות בבי"ח פוריה. עד אותו זמן הייתי מתורגלת בשיח על סוף חיים והתמודדות עם מחלה מאיימת חיים עם החולה ובני משפחתו. בשנה הזו, פגשתי נשים וגברים צעירים ובריאים, שפגשו את המוות באופן מידי, ללא הכנה, ללא כלים להתמודד עם המוות והשכול שהגיעו פתאום. לעיתים, שכול ללא הכרה.       

 

במשך שנה, עברתי בין המתנה עם נשים ללידה אחרי הפסקת הריון מסיבות שונות, דרך הריונות בסיכון בעקבות אובדנים קודמים, תמותת תינוקות בלידה או תמותת עובר אחד או יותר כחלק מתאומים או שלישיה ובין אינקובטורים של פגים, עמם ועם הוריהם לפעמים התפתחה מערכת יחסים של חודשים.....

ככל שהתעמקתי בנושא, ראיתי כמה תרומה היתה לליווי הרוחני, המגוון בכליו לסיטואציה הכואבת הזו, הבלתי נתפסת הזו, ולעיתים הלא נתמכת דתית וסביבתית.

היתה כאן עבורי קריאה מלמעלה: להציע למלוות רוחניות מכל הארץ, להצטרף לרעיון הליווי הזה, הייחודי, הדורש עדינות והכרה בכאב של בני הזוג, הילדים, הסבים ובעיקר, של האישה היולדת. קבוצת הנשים שהתאספה כאן נענתה לקריאה הפנימית העמוקה, חלקנו מגיעות בעקבות סיפור אישי של אבדן הריון או הפסקת הריון וכולנו מגיעות עם לב פתוח וכלים ייחודיים לתחום בפרט ונסיון בליווי רוחני בכלל.

אנו רואות אותך ואתכם במרכז. אנו מגיעות למפגש אתכם ומבינות יחד איתכם למה אתם זקוקים בנקודת הזמן הנוכחית, מה הדבר הבוער הדורש כרגע התייחסות, איזו דרך יכולה לעזור לעבד את האבדן, וללמוד לחיות יחד עם הכאב כבן לוויה. כאב שבתחילת התהליך מסמא, ובלתי ניתן לעיכול, ועם הזמן, מקבל חיות וצורה משלו, ייחודי לכל משפחה ולמשאביה הרוחניים, האמוניים, המשפחתיים, הרגשיים והנפשיים.

מהו ליווי רוחני?

לפי הגדרת "בריאות" של ארגון הבריאות העולמי לכל אדם יש צרכים פיסיים, רגשיים, נפשיים, וגם רוחניים. הליווי הרוחני בא לסייע לאדם שנקלע למשבר להשקיט את הקולות ואת ה"עשה" ו"אל תעשה" ולהקשיב פנימה, להבין מה קורה ולמה הוא זקוק, לזהות בתוכו את המשאבים הרוחניים שלו, לחזק אותם ולהעצים את חוסנו הרוחני. הליווי הרוחני מסייע למלוּוה לברר לעצמו מה יועיל לו וגם להבין מה מקשה עליו ומזיק לו ואיך לצמצם את נוכחותו בחייו. אבני היסוד של הליווי הרוחני הן ההקשבה והנוכחות. המלווה יכולה למש עדה לסיפורם וחוויותיהם של המלווים. המלוה והמלוּוה ביחד יחפשו אילו כלים עשויים להיטיב עם למלוּוה, בין אם זה השמעת מוסיקה, קריאת שירה או כתיבתה, קריאת טקסטים, קריאה או כתיבת תפילה, או יציאה לטבע – בין מגוון אפשרויות – לפי צרכיה הרוחניים של המלוּוה.

למה ליווי רוחני בחווית אובדן הריון - בכל שלב במשך ההריון ובתקופה הראשונה אחריה?

אף אשה לא מוכנה לבשורה המרה על אובדן הריון, והיא משפיעה על האשה ועל משפחתה לעיתים לטווח ארוך. לתחושת הרבה נשים רבות שחיוו אובדן פרינטלי, אובדנן הוא בלתי-נראה על ידי סביבתן. אין להן מרחב לשתף את מה שחיוו ואת רגשותיהן. החברה עדיין לא מאפשרת לאם לחלוק ולספר את סיפורה ותחשותיה, להתאבל על אובדן ההריון, כאילו זה לא אובדן אמיתי. אנשים מסביב לרוב נמנעים מלהתיחס, מתעמים או אומרים אמירות אומללות שפוגעות באשה. כל אלה מעצימים את תחושת הבדידות ולעתים אף את תחושת הכישלון  לכן, אין להולא מעניקים לה תמיכה בתהליך האבל שלה. יש תחושות בדידות ובלתי-נראות.

אחד הקשיים של משפחות בהן תינוק לא נולד חי הוא שאין איך ואיפה )ולעתים גם אין לגיטימציה) לשמר את זכרון התינוק שנאבד להן – לא מקריאים את שמו, אין אלבום תמונות ואין קבר או מצבה – אין מענה לצורך האנושי העמוק ליצירת משהו ממשי לציין גם את קיום התינוק וגם את הגעגוע אליו. 

הליווי הרוחני בא ללוות את האם והמשפחה, כמו דולה המתמחה לעניין הזה, במסע שלהן מהרגע בו מתברר על הפסקת הריון בכל שלב ובכל סיבה, לתווך את המונחים והפעולות, לסייע בהחזרת תחושת שליטה על מה שניתן, לדאוג לתנאים מיטביים ולכבודה של האשה במהלך ההליך הרפואי, לאפשר מרחב בטוח לשתף, לדבר על הקשיים והפחדים, להתאבל ולגלות את המשאבים הרוחניים שלהן בדרכן אל החיים שאחרי. 

המלוָה תסייע לאם ולמשפחה ביצירת זכרון בכל דרך המתאים להן.

להורה השני, שלא חווה את ההריון בעצמו.ה, אנו מציעות ליווי ייחודי לכאב שלך, כי פעמים רבות, בתוך הכאוס והצורך לחזור לתפקד, את.ה נשארים מחוץ למעגל השיקום. אתם כל כך חשובים!!!

מוזמנות ומוזמנים לבקר באתר שלנו. להכיר מעט אותנו המלוות. לקרוא ולשמוע קצת על חויות של אחרות, דרכים שנתמכו, סיפורים של אור ותקווה אחרי הכאב הגדול.

נלווה כל אחת ואחד באהבה.

שלכם,

נורית וכל הגחליליות

אתם מוזמנים ליצור קשר ולהתייעץ אם אחת או אחד מאיתנו

Pink Flowers
bottom of page